preload
Część 2


Niemiecki na Szóstkę
Część 2Dla średnio zaawansowanych

Autor: Katarzyna Furmaniak
Liczba lekcji: 15 (w tym 3 lekcje próbne)


Bezterminowy dostęp:
79 zł
Stunde 16: Meine Schule.
Na pierwszej lekcji części 2. zajmiemy się tematem "szkolnym". Poznasz nazwy kilkunastu rodzajów szkół (w tym szkół wyższych) oraz nazwy typowych przedmiotów szkolnych. Nauczysz się pytać rozmówcę, do jakiej chodzi szkoły, do której klasy, jakie ma ulubione przedmioty i nauczysz się udzielać odpowiedzi na te pytania. Kilka słów poświęcimy też nauczycielom. W części gramatycznej - odmiana czasownika modalnego "mögen" ("lubić").


Stunde 17: Mein Freund.
Na tej lekcji będziemy opisywać naszych przyjaciół - jak mają na imię, ile mają lat, jaki mają charakter i wygląd, czym się interesują. W związku z tym poznasz dużo nowego słownictwa oraz ważne zagadnienia gramatyczne - odmianę nieregularnego czasownika "haben" ("mieć") oraz zasadę stosowania zaimków dzierżawczych (czyli "jego/jej").


Stunde 18: Mein Tag.
Nauczysz się opowiadać co i kiedy robiłeś o różnych porach dnia. Poznasz nazwy typowych codziennych czynności wykonywanych rano, po południu i wieczorem. Będziesz mógł wypytać kogoś o jego rozkład dnia. Poznasz także bardzo ciekawą grupę czasowników - czasowniki rozdzielnie złożone. Zobaczysz, jak łatwo możesz rozbudować proste zdania korzystając z tego, czego nauczyłeś się na poprzednich lekcjach.


19
Lekcja 19: Mój wolny czas.
Stunde 19: Meine Freizeit.
Ta lekcja dotyczy naszego wolnego czasu - czyli co lubimy robić, gdy mamy wolne. Dzięki wprowadzeniu nowych słówek i wyrażeń będziesz mógł opowiedzieć o swoim wolnym czasie. W części gramatycznej uporządkujemy dotychczasową i zdobędziemy nową wiedzę o szyku wyrazów w zdaniu, aby móc przekształcać zdania na różne sposoby. Lekcja ta przedstawia także czasowniki zwrotne i ich nieco dziwną odmianę.
Niedostępna


20
Lekcja 20: Ja chętnie czytam.
Stunde 20: Ich lese gern.
Na tej lekcji pomówimy o czytelnictwie. Poznasz nazwy różnych rodzajów książek, zobaczysz jak mówić o swoich ulubionych książkach i pisarzach. Oczywiście będziemy też na ten temat zadawać pytania. Dodatkowo część lekcji poświęcimy sztuce filmowej - poznasz m.in. różne gatunki filmów. Co do gramatyki to pokażę Ci odmianę dwóch czasowników nieregularnych: "lesen" ("czytać") i "sehen" ("widzieć, patrzeć").
Niedostępna


21
Lekcja 21: Ja chętnie uprawiam sport.
Stunde 21: Ich treibe gern Sport.
Najważniejszą rzeczą, której się nauczysz na tej lekcji, będzie stopniowanie przymiotników i przysłówków. Poznasz zasady stopniowania, wyjątki od tych zasad oraz przykłady ich zastosowań w zdaniach. Jeśli chodzi o tematykę lekcji, to będziemy mówić o sporcie - dowiesz się jakie nazwy mają różne dyscypliny sportu i jak opowiedzieć o tym, co się trenuje.
Niedostępna


22
Lekcja 22: Ja chętnie podróżuję.
Stunde 22: Ich reise gern.
Tutaj poznasz słownictwo związane z podróżowaniem i przygotowaniami do podróży. Nauczysz się mówić o tym, dokąd i do kogo chętnie jeździsz, podróżujesz. Poznasz nazwy różnych środków lokomocji i ich użycie w zdaniu. Zobaczysz odmianę kilku ważnych czasowników nieregularnych oraz dowiesz się, co to jest Dativ i jak go używać.
Niedostępna


23
Lekcja 23: Moja podróż.
Stunde 23: Meine Reise.
Kontynuując temat podróżowania z poprzedniej lekcji, skupimy się na celach podróżowania, a zwłaszcza na jednym z nich - znalezieniu za granicą pracy na wakacje. Poznasz bardzo wiele nazw zawodów i miejsc, w których można szukać pracy, dowiesz się jak pytać o pracę i mówić o tym, co chciałbyś robić. Zobaczysz, o co może pytać Cię potencjalny pracodawca i nauczysz się udzielać na te pytania odpowiedzi. Jeśli wybierasz się do Niemiec, aby trochę popracować, ta lekcja jest właśnie dla Ciebie!
Niedostępna


24
Lekcja 24: Zwiedzanie miasta.
Stunde 24: Die Stadtbesichtigung.
Podczas zwiedzania miasta w Niemczech czasem zechcesz zapytać kogoś o drogę. Temu właśnie służy ta lekcja. Nauczysz się zadawać pytania o to, jak gdzieś dojść/dojechać, a także udzielać na nie szczegółowych odpowiedzi. Niezbędny będzie do tego tryb rozkazujący, który także zostanie dokładnie tutaj omówiony.
Niedostępna


25
Lekcja 25: W hotelu.
Stunde 25: Im Hotel.
Ta lekcja jest poświęcona słownictwu związanemu z rezerwowaniem miejsca w hotelu oraz typowym dialogom, jakie można usłyszeć w recepcji hotelowej. Nauczysz się orientować w ofercie danego hotelu i zarezerwować dokładnie taki pokój, o jaki Ci chodzi. W części gramatycznej przedstawię Ci kompendium wiedzy na temat czasowników modalnych w języku niemieckim - m.in. jakie są ich cechy charakterystyczne i jak się odmieniają przez osoby.
Niedostępna


26
Lekcja 26: W urzędzie pocztowym.
Stunde 26: Auf dem Postamt.
Dzięki tej lekcji będziesz mógł z łatwością załatwić swoje sprawy na poczcie. Poznasz wyrażenia i zwroty niezbędne przy kupowaniu znaczków i kopert oraz nadawaniu listów i paczek. Zobaczysz, jak przeprowadzić rozmowę z pracownikiem poczty. Część gramatyczna to odmiana nowych czasowników rozdzielnie złożonych, gdyż wiele czynności związanych z pocztą jest wyrażanych właśnie przez takie czasowniki (naklejać, wrzucać, nadawać itp.).
Niedostępna


27
Lekcja 27: W restauracji.
Stunde 27: Im Restaurant.
Idziemy do restauracji. Poznasz nazwy różnych miejsc, gdzie można coś zjeść i spotkać się z przyjaciółmi. Nauczysz się rezerwować stolik, prosić o kartę dań, zamawiać przeróżne smakowite potrawy i dawać napiwek kelnerowi. Ta lekcja zawiera mnóstwo nowego słownictwa z tematyki "kulinarnej".
Niedostępna


28
Lekcja 28: Żyć zdrowo!
Stunde 28: Gesund leben!
Kolejna lekcja z dużą ilością nowych słów i zwrotów dotyczących odżywiania się, zwłaszcza zdrowego. Odpowiemy sobie na pytanie co jeść, aby zdrowo żyć i mieć dobre samopoczucie. Ponownie poruszymy też temat uprawiania sportu, tym razem pod kątem naszego zdrowia. Wspomnimy też o unikaniu wszelkich szkodliwych używek. Z gramatyki - odmiana czasownika zwrotnego "sich ernähren" (odżywiać się) oraz czasownika nieregularnego "essen" (jeść).
Niedostępna


29
Lekcja 29: U lekarza.
Stunde 29: Beim Arzt.
Ta lekcja dotyczy wizyty u lekarza. Nauczysz się mówić jak się czujesz oraz co i gdzie Cię boli. Poznasz nazwy kilkunastu części ciała, z którymi zwykle mamy jakieś problemy zdrowotne. Zobaczysz, jakich najczęstszych pytań i odpowiedzi używa się w gabinecie lekarskim. Dzięki poznanemu słownictwu zrozumiesz diagnozę lekarza oraz dopytasz go o szczegóły stosowania przepisanych medykamentów.
Niedostępna


30
Lekcja 30: Gdzie byłeś?
Stunde 30: Wo warst du?
W ostatniej lekcji części 2 zajmiemy się dość zaawansowanym tematem - czasem przeszłym. Pokażę Ci, jak się układa zdania w czasie przeszłym prostym - Präteritum - oraz czasie przeszłym złożonym - Perfekt. Nauczysz się tworzyć tzw. Partizip Perfekt, czyli imiesłów czasu przeszłego, używany w czasie Perfekt. Poznasz liczne wyjątki od reguł tworzenia Partizip Perfekt, a przy okazji przedstawię Ci kilkadziesiąt nowych czasowników, które będziesz mógł używać w rozmowie.
Niedostępna


TEST
Test końcowy
Der Test zum Schluss
Test końcowy sprawdzający i oceniający Twoją wiedzę po przerobieniu kursu.